Azon gondolkoztam odafelé menet, hogy milyen jó, hogy bár fáradtak vagyunk, és szívesen maradnánk otthon is kettesben, azért mi mégis megyünk. Egyszerűen azért, mert kimozdulni jó. Máshol lenni, másokkal lenni, új ismeretségeket kötni, beszélgetni, teázni jó. Mert az embernek az emberre gyakorolt hatása a legerősebb. Nem győzhet a fáradtság, mert ahová mész, ott új energiák fognak megérinteni, találkozol valakivel, kapsz egy mondatot, egy mosolyt, egy gondolatot ajándékba. Ez az élet. Menni, kimozdulni, élni, újat, mást látni. Kreatívan, közösségben újra gondolni mindazt, ami már szürke vagy megfakult. A sarokban a pókot máshol is lehet nézni, mint otthon és lehet, hogy látsz valami mást is még a pókon túl.
Ezen az estén Gabi gondolatait, szavait kaptam ajándékba, sült tök illatban, rebbenő mécses fényekben. A Deszkáról, Kutvölgyi Gabriellával, a Deszka megalapítójával beszélgettem, miközben lelkemig átjárt a résztvevők mosolya és alkotókedve.
Mikor jött létre a Deszka és milyen céllal?
A Deszka 2013. június elsején indult. Akkor még "csak" az volt a célja és fő tevékenysége, hogy különböző életkorú gyerekekkel és felnőttekkel érdekes, elgondolkodtató bábelőadásokat hozzunk létre. Csatlakoztam egy, már kialakult csoporthoz, közösséghez a bábjaimmal, óvodai foglalkozáshoz, vagy tanórához kapcsolódva. A bábok különleges lehetőséget adnak máshogy látni mindazt, ami minket körül vesz, vagy ami épp bennünk van. A Deszka név is innen ered. Hiszen a bábparavánok, a marionett bábok teste, és a színpad- a világot jelentő- Deszkából készülnek. Olyan közösséget szerettem volna létrehozni, amelyben az alkotói folyamatokon, beszélgetéseken keresztül a résztvevők elkezdenek másképp tekinteni magukra és az őket körülvevő emberekre. Az alkotói célkitűzés, hogy hozzunk létre mást, többet ugyanabból az anyagból.
Milyen új lehetőségeket adott az óbudai alkotóműhely elindulása?
Többek között elindult a Telihold című klub, „csak csajoknak". Itt is az az elv érvényesül, hogy mindnyájan emberből vagyunk (egy az anyag) és a mégis mind mennyire mások, ami fantasztikus és csodálni, megérteni való. Ezt a különbözőséget kihasználva havonta egyszer összejövünk, mi nők, akik, annyifélék vagyunk és segítünk egymásnak. Megváltjuk a világot, amúgy csajosan, felébresztve magunkban a női energiákat. Nagyon fontos ebben a klubban, hogy odafigyelünk egymásra, és amiben tudunk, segítünk egymásnak. A kellemes hangulatú estéken eleinte a szűk baráti kör vett részt, ma már mindenki meghív ismerősöket, eljönnek a barátok barátai is.
A Telihold nevet azért kapta, mert telihold is havonta egyszer van, és a nőiesség, anyaság szépség és fény jelképe. A buddhizmusban a béke és a tisztaság szimbóluma. A Telihold a bőség és a világosság ideje.
Legfiatalabb "gyermekünk" a Kreatív műhely, mely most, október 30-án kelt életre. A kézműves játszóházban első alkalommal tököt faragtunk, kavicsot festettünk, meséket alkottunk. Kavicsfestés közben hasonló nyugalmat, békét éltek meg az alkotók, mint a mesehallgatás alatt. A tökfaragás pedig sok-sok új élménnyel ajándékozott meg bennünket. Szívmelengető volt megélni, hogy felnőttek, gyerekek milyen felszabadult vidámságban tudnak együtt lenni, és, hogy akik most találkoztak először, milyen közvetlenül, őszintén tudnak segíteni egymásnak, vagy ötleteket adni, trükköket mutatni.
Elvégezted a meseterápiás tanfolyamot Boldizsár Ildikónál. Milyen jelenlegi és újabb tervek megvalósításában tud ez neked segíteni?
Igen, idén nyáron végeztem el és azóta már a Telihold napokon alkotó-fejlesztő mesélés is folyik, mely az „Együttmese” nevet kapta. Ildikó tanításai szerint a népmesékben rejlő kulcsokat keressük, és megnézzük, melyik kulcs lehet az életünkben megoldásra váró helyzet kulcsa. Fantasztikus élmény felnőtteknek mesét mondani! Mesélés után izgalmas megtalálni a hallgatóságban elrejtett titkokat. A népmese szájról-szájra terjedt, átadva ezzel a fiataloknak vagy idősebbeknek mások megélt tapasztalatait, útmutatásait. A mesélésnek nagyon erős közösségépítő, gyógyító szerepe van. Terveim szerint nemsokára indul Mesedélután is, amikor gyerekeknek mesélek.
Milyen terved van még, amit mindenképp szeretnél megvalósítani?
Remélem, még az idén elindul a Dobogó nevű klub is. Szeretnék helyet biztosítani olyan előadóknak, akik számunkra fontos vagy érdekes témát tudnak megmutatni, vagy olyan a foglalkozásuk, amiről érdemes hallani. Tervezett témaköreink: mi az a biorezonancia, mit csinál egy coach, hogyan kell újjáéleszteni, hogy készülnek a kerámiák, mi a tape, milyen óvodát, iskolát válasszak a gyerekemnek, milyen a felelős állattartás. A másik csoport pedig a művészek csoportja lenne, akik megmutathatnák tehetségüket egy úgynevezett " beszélő kiállításon". Egy író könyvbemutatójánál ez logikus, hogy beszélünk a könyvről, az alkotói tevékenységről, folyamatról. Formabontók attól lesznek ezek a kiállítások, amikor egy grafikus, vagy fotóművész, esetleg egy board készítő a munkái bemutatása mellett elmeséli, hogy miért lett alkotó, hogyan születtek az alkotások, milyen érzések, mögöttes tartalmak vannak egy-egy munka mögött.
Mihez tudnád leginkább hasonlítani a Deszkát vagy azt az életérzést, amit az oda látogató kap egy-egy program kapcsán?
A Deszka egy olyan kisközösséget alakító, formáló műhely, mint mondjuk régen a fonó volt, ahol fontos az odafigyelés a másikra, az együttműködés, a tolerancia, ahol újabb barátságok, kapcsolatok alakulnak, és ahol tevékenykedés közben megtanulhatjuk elfogadni, megérteni a másikat, azt, hogy ő más. Másként gondol, lát dolgokat, ami még segíthet is bizonyos helyzetek megoldásánál, hiszen mi mindig mindent a saját szemszögünkből nézünk. Néha viszont jól jön valaki más, aki mindezt kívülről látja.
Ne aggódjatok, nem tűntem el, csak dolgom volt Dunaszerdahelyen. "Mert nőnek lenni jó" és különben is jó. Kicsit előadtam magam egy női szemináriumon, nem diy témában de ha nagyon rendhagyó módon vesszük, akkor diy téma is lehet saját női ősi erőnk kreatív felfedezése.
![]() |
Mert nőnek lenni jó, már csak az ékszerek miatt is. Készítő: Petro Júlia és Petro Veronika |