Legfontosabb hűségünk

A hűség annyit jelent, hogy mindaz, amit teszek, mondok vagy érzek, az bármikor vállalható a társam, a barátom, a munkahelyem, a családom felé is. Nemcsak magam előtt, jól megmagyarázva és ezzel megnyugtatva a lelkem háborgó szeletkéit, hanem a másik jelenlétében is. 

A hűségben nincsenek félig-meddig állapotok, mert vagy az vagy minden megnyilvánulásodban,szavadban, cselekvésedben vagy nem vagy az. Középút nincsen. Hűség akkor van, ha már tudod, mit jelent igazán szeretni. A szüleidet, a testvéredet, a barátodat, a munkádat, a céget, ahol dolgozol, a társadat, akivel megosztod az életedet. Abban a kapcsolatban ahol nem tudsz igazán szeretni, a tisztelet, a becsület és az őszinteség nem válnak egyértelmű prioritássá benned. Ettől jelentősen gyengül vagy esetleg meg is szűnik benned az az életmód és gondolkodás, amelyben természetes, hogy hű vagy. A hűségben nincs árulás, nincs elhallgatás. Ha például szereted a céget, ahol dolgozol, mert jó fizetést kapsz, a munkatársad, a főnököd kedves,segítőkész megbecsüli amit teszel, akkor nem képződik benned hiány és nem érzed azt, hogy neked még járna valami.

Hűtlenség, amennyiben nem súlyos jellemhibáról van szó, gyakran fakad hiányból, mégpedig a nem felvállalt hiányból. Ugyanis, amit felvállaltál már, ott cselekszel is valamilyen irányban. A lélek huzamosabb ideig nem tud olyan hiányban élni, amelyben csak a hűtlenség árán töltődhet fel és válhat teljessé. 

Egy olyan munkahelyet, ahol jól érzed magad, ahol szeretnek és megbecsülnek, sosem fogsz elárulni azzal, hogy elfogadsz egy jobb fizetéssel járó állást és cserben hagyod a régi kollégáidat, főnöködet, akik feltétel nélkül bíznak benned. A hűtlenség első és egyértelmű jele, a hanyagság. Először a fizikai, azután a lelki. Ha például nem törődsz a testvéreddel, akinek nagy szüksége lenne rád és nem szánsz időt arra, hogy meghallgasd, akkor elkezded gyengíteni azt a számodra is fontos családi energiát, amire egyébként Neked is szükséged lenne. A hűtlenség tehát mindkét irányban kárt okoz, és a hiány csak még inkább növeli a hiányt. 

A hűtlenségek között nincs különbség. Mindegy, hogy szerelmi, családi vagy munkahelyi csalárdságról van szó, mindegyik egy tőről fakad. Gyökérzete hiányból és súlyos értékválságból épül fel, esetleg mindkettőből A hűtlenség tulajdonképpen egyfajta lelki vakság, lelki lustaság, amelyben elherdálod mindazt, ami igazi értéket képvisel. A szeretet aktív állapot, a hűtlenség passzív. Aki csalárdságában is aktív, mindig rossz irányban az. Előfordul, hogy ezek az emberek saját maguk gerjesztik a hiányt, mert minden más létállapotot unalmasnak gondolnak és csak a megszerzés pillanatáig látnak benne izgalmat. 

Legfontosabb hűségünk az önmagunkhoz való hűség. Ha magamhoz, ahhoz az értékrendhez, amiben otthon felneveltek, hűtlen leszek, hiteltelenné és hitetlenné válok. Ha bármilyen okból folyamatosan becsapod magad, akkor szépen lassan elveszítesz mindent, ami értékes, és egy szép napon arra ébredsz, hogy megöregedtél és nincs senki és semmi, ami igazán boldoggá tenne, és még magaddal sem vagy jóban, mert elviselhetetlen lelkiismeret furdalás gyötör. 

A hűség tehát létkérdés, mert életünk minőségét emeli, ahogyan az őszinteség, a becsület és a feltételek nélküli, igaz szeretet is. Hűségben nem lehet alkut kötni sem magaddal, sem másokkal, mert egyszerűen nincs mire.

Fotó:Molnár Péter

Oszd meg a cikket