A tél ritmusa

Ha mostanában úgy érzed, hogy több pihenésre van szükséged, hamarabb fáradsz, nehezen ébredsz és több édességet kívánsz egyáltalán nem biztos, hogy a testednek van több pihenésre szüksége. Elképzelhető, hogy a lelkednek nem adtad meg, amit ilyenkor a lélek megkíván és a tested fog jelezni, fájdalommal, fáradtsággal, mert azt hamarabb észreveszed. Pedig a lelkünk hangja minden évszakban szól hozzánk!

A téli napfordulóig a legsötétebb napokat éljük. Délután 3 órakor már szürkület van, 4 órától sötét. A nappalok rövidek, kevesebb a fény. Ez teljesen rendben van, a téli időszak velejárója mindez. Azok, akik folyamatosan pörögnek, egész nap szaladnak, sietnek, mindig csinálásban, készenlétben vannak, azok ezt az időszakot, és a szükséges ritmusváltást is nehezen viselik. Számukra büntetés a lecsendesedés, a lelassulás, a félhomály, a sötét, a hideg, a kevesebb napfény de még a tipikusan téli ételek fogyasztása is.

Amikor a lélek rugalmatlan, a test is azzá válik. Merev lesz és befeszül, mert ellene feszül a télnek és mindennek, ami együtt jár ezzel. A rugalmas és hajlékony váltás, változtatás most is egyet jelent az áradással és az elfogadással. Készülni kell a télre és azok, akik ezt a ráhangolódást kihagyják az őszi hónapokban, váratlanul éri őket, az első komolyabb hideg, a sűrű köd, az éjsötét reggel és kora délután.

Megváltozik az étkezésünk is. A friss salátákat felváltja a cékla, a tök, a káposzta, a répa, a krumpli és a megannyi csodás savanyúság. Előtérbe kerülnek a tartalmas levesek, mártások, zsírosabb húsok és a hüvelyesek. Ha a hízástól való félelmünkben nem esszük ezeket a tápláló ételeket, hanem folytatjuk a nyári-tavaszi étrendünket, a testünk hamarabb fáradhat, mert nem melegítjük, hanem hűtjük, miközben a hideg miatt kíméljük is.

Ha nem jársz futni, gyalogolni, nem mozgatod át magad télen is, a tested nem fogja ezt meghálálni és elkezd tartalékolni, felhalmozni. Egy kiadós szabadtéri mozgás után egy meleg leves nemcsak a testet de a lelket is támogatja.

Az egyensúly és a mérték mindig fontos, minden évszakban de télen a hideg miatt (ahogy nyáron az extrém hőségben) kiemelten oda kell figyelnünk arra, hogy naponta, az évszaknak is megfelelően eleget mozogjunk, igyunk és megfelelően táplálkozzunk. A bioritmusunkat is át kell hangolni téli időszámításra, de ez a frissítés nem azt jelenti, hogy bezárkózunk a házba a hideg elől, sokkal inkább azt, hogy ráhangolódunk a természet új, téli ritmusára. Összehangoljuk vele az életünket. Ez a folyamat pedig egyedi és személyre szabott, hiszen mindenkinek más ritmusú az élete, más elfoglaltságai, kötelezettségei vannak, más-más fókuszpontokkal. Ami nekem beválik, az neked nem biztos, hogy jó lesz, ezért mindenkinek saját magának kell kitapasztalnia, hogyan tartsa rugalmasan a lelkét és a testét és hogyan alkalmazkodjon a szükségszerű változásokhoz.

Ha most úgy érzed fáradtabb vagy, mint máskor, akkor figyeld meg a következő hetedet és jegyzeteld le, mivel töltöd a legtöbb idődet, mennyit mozogsz, mit eszel, iszol, de legfőképpen milyen gondolataid, érzéseid vannak. Ha leírva látod mindezt, könnyebb lesz átalakítanod az életed a tél ritmusára. A te, egyéni téli ritmusodra, amiben jól érzed magad. Szánj magadra értő és érző figyelmet, ne engedd, hogy mások negatív gondolatai, szorongása, félelme befolyásolja a mindennapi öröm-örömtelenség egyenlegedet.

Minden évszak, ahogy minden életszakasz és életkor is, más és más ritmust kíván! Te vagy az egyetlen, aki a mindenkori új ritmust ki tudod alakítani. Nem másoktól függ és legkevésbé az időjárástól, hogy örömteli, derűs és kiegyensúlyozott életet élj!

Oszd meg a cikket