Csigaház

Hogyan szeresd magad! A helyes önszeretet 7 pontja.

Nem szokásom szentenciaként pontokba szedni semmit, de most kivételt teszek, mert a helyes önszeretet nagyon fontos kérdés. Alapja és előfeltétele az önbizalomnak, a magadba vetett megingathatatlan hitnek, amelyek nélkül nem létezik kiegyensúlyozott, cselekvőképes, mentálisan is erős, szabad, örömittas és derült élet.

Szeresd magad! Hogyan?

  1. Értékeld a tudásodat, készségeidet és képességeidet. Minden tudást, készséget és minden képességet! Azt is, ami számodra természetes.
  2. Soha ne bántsd magad se tettel, se szóval, se azzal, hogy értéktelennek gondolod magad. A bűntudat és önsajnálat is bántalmazás!
  3. Hiányosságaiddal együtt fogadd el magad. Ha nagyon zavar valamelyik hiányosságod és tudsz tenni azért, hogy örömmel, hittel és bizalommal töltsd fel azt a hiányt, akkor indulj és cselekedj, de ne bántsd magad!
  4. Cselekvéssel tégy magadért! A felismerés, az „aha” élmény, a rossz tudatosítása fontos, de cselekvés nélkül semmit sem ér.
  5. Tápláld a lelkedet azzal, ami jó a lelkednek, és etesd a tested azzal, ami jó a testednek. Soha ne sanyargasd magadat. Böjtöt akkor tarts, ha a lelked is készen áll erre. Máskülönben önkínzásnak veted alá magad, és az nemcsak helytelen, de a böjt sem lesz hatásos.
  6. Ne szigeteld el magad! A közösségben való létezés, alapja a termékeny és boldog életnek!
  7. Add meg magadnak az örömöt! A tanulás, a tanítás, az evés, az ivás, az alvás, a pihenés, az ölelés, az erotika, a vágy, a szerelem, az adakozás, az önzetlenség, a játék, a felelősség, a munka, a befogadás, az elfogadás, az álmodozás, a cselekvés, a csend, a magány, az áhítat, a megbocsájtás, az ítélkezés mentesség, a közösségi élmények, a katarzis, az alkotás, a kreativitás és a helyes önszeretet örömét.

 

Nézzük valamivel részletesebben, mit jelentenek a leírtak.

1. Az értékelés ott kezdődik, hogy pontosan tudod, mivel rendelkezel. Ajánlatos leírni egy papírra, hogy lásd is, milyen fantasztikus ajándékokkal születtél erre a világra. Az értékeléshez feltétlen szükséges az értékeid tudatosítása, és ebben könnyít a lista írása. Rálátást ad arra is, amit nem értékelsz, mert természetesnek veszed, hogy abban jó vagy és nem foglalkozol vele. Lehet gasztronómiai, zenei, festői, háztartásvezetési, szerelési, szervezői stb. érték, amire nem figyelsz, így azt sem látod, mire lehetne még számodra jó. Miben segíthetne.

2. Élete során szinte mindenki bántotta már magát valahogy. Nincs olyan ember, aki nem. Kamaszkorban ez nagyon gyakori jelenség, és még nem mondható károsnak, mint később, érett korba lépve. Különböző fokozatai ismertek. Előfordulnak egészen szélsőséges esetek is, mint pl. az öngyilkosság, a test éheztetése vagy túltáplálása, de alapvetően önmagunk lehülyézésében, megátkozásában, önsajnálatában kimerül az önbántalmazás fogalma. Mindegyik káros. Folyamatos negatív rezgéseket küldeni magadnak felér egy lassú öngyilkossággal. Tökéletes önbizalom ledöntő buldózer.

3.Hiányosságainkat úgy tudjuk a legjobban elfogadni, ha belátjuk, hogy ebben az élő, lüktető, édes, szaftos, vérrel telített világban semmi sem tökéletes és ez így rendjén is van. És mi, akik a világ részeként élünk, mi sem vagyunk azok, és nem is kell tökéletesnek lennünk. Persze ez nem azt jelenti, hogy nem törekedhetünk a magunk által szabott tökéletesség felé. Mert a tanulás teljes életen át tartó folyamat, nem ér véget az iskolával, csak elhagyja az intézményesítés kereteit.

4. Most pedig elérkeztünk az egyik legfontosabb részhez. Cselekedni kell! Tenni másokért, magadért. Megvágyni és aztán cselekedni. Úgy gondolom, nem kell kifejteni, mit jelent ez. Indulj az útra! Légy vándor!

5. Önmagad helyes táplálása alapfeltétele annak, hogy itt, most, napjainkban, abban a testben, amiben épp vagy, jól érezd magad. A lekedet és a testedet soha ne szedd szét, mindig egységben kezeld őket, úgy gondolj rájuk, mint összenőtt sziámi ikrekre, mert ők egymás nélkül nem működhetnek helyesen. Ha ők külön mozognak, abból mindig zavar támad.

6. Ha elszigetelődsz, ha nem adsz magadból, és nem is kérsz másokból sem, szintén bántod magad. És akkor is így van ez, ha naponta meggyőzöd magad, rendhagyó ellenpéldákba kapaszkodva, hogy ez neked így jó. A közösségben végzett bármilyen munka hatása felbecsülhetetlen, ugyanis ilyenkor minden esetben energiacsere történik és elindul egy olyan cselekvési folyamat, amelyben mindkét fél feltöltődik. Az ember emberre gyakorolt hatása a legerősebb. Ezért is olyan fontos, hogy kikkel veszed körül magad és milyen hatások érnek magánéletben és munkában egyaránt.

7. Engedd meg magadnak azt az életet, amelyben az örömöt, derűt, elégedettséget érezni nem gyanakvást keltő cselekedet és nem bűn. Ne érezz lelkiismeretfurdalást, attól, ha te boldog vagy. Bármitől, akár egy szaftos, zsíros pörkölt elfogyasztásától vagy éppen attól, hogy vettél egy új cipőt. Magadon kívül egyetlen felnőtt emberért sem vagy felelős!

Más felnőtt ember boldogsága nem a te felelősséged, akkor sem, ha a szüleidről vagy a gyerekeidről van szó.

 

Talán észrevetted, hogy a félelemről nem írtam semmit. Pedig mindig, mindenhol ott van és rombol.

Tudod, miért nem említettem? Mert, ha dolgozol ezen a 7 ponton, komolyan veszed magadat és mindazt, aki vagy, akkor ebben a cselekvő és aktív folyamatban elfelejtesz félni.

Nem hiszed? Próbáld ki!

 

Kép forrása: hartfamilychiro.com